Hrčka za uchom

Zodpovedané
20. jan 2019

Dobrý deň,

tesne za ľavým uchom sa mi objavila nebolestivá hrča. A to tam, ako končí bočnica z okuliarov.

Čo to môže byť a aký je postup liečby?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

zdúrená hrčka môže byť zväčšená lymfatická uzlina. Ďalej to môže byť reakcia na zápalové ochorenie, a to buď vírusové alebo baktériové v oblasti ucha alebo horných dýchacích ciest.

Dôležité je si uzlinu sledovať. Ak zväčšenie bude stále pretrvávať a uzlina bude rásť aj po 1-2 týždňoch, mali by ste navštíviť Vášho lekára. Môže ísť hematologické ochorenie.

K ďalšej možnej príčine nebolestivej zdúreniny patrí tzv. lipóm. Ide o nezhubný nádor tvorený tukom. Je mäkkej konzistencie a je nebolestivý, Na diagnostiku lipómu, alebo posúdenie lymfatickej uzliny je najvhodnejšie sonografické vyšetrenie. Má vyznám navštíviť Vášho lekára, ktorý Vás môže odoslať na toto vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková