Je arachnoidálna temporálna a choroidálna cysta nebezpečná?

Zodpovedané
11. mar 2019

Dobrý deň,

na magnenetickej rezonancii mozgu mi boli nájdené cysty. Jedna je arachnoidálna temporálna cysta 21×8 mm a druhá choroidálna 6×6 mm. Mierna kortikálna atrofia.

Sú tieto nálezy nebezpečné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

arachnoidálne cysty sú častým vedľajším nálezom pri CT alebo MRI vyšetrení. Ide o nahromadenie mozgomiešneho moku do drobnej cysty.

Chorioidálny plexus je časť mozgu, kde sa tvorí mozgomiešny mok, v tejto časti sa taktiež vyskytujú cysty, ktoré vznikajú z tohto plexu.

V rámci diferenciálnej diagnostiky je vždy dôležité odlíšenie cysty od nádorového procesu. Vo Vašom prípade ide o bežný nález, ktorý sa vyskytuje bežne v populácii.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková