Je časté užívanie antibiotík predpokladom skoršieho zlyhania pečene alebo obličiek?

Zodpovedané
14. nov 2022

Dobrý deň,

často bývam chorá. Väčšinou ide o angíny, zápaly hrdla, prípadne sa to strieda so zápalom močových ciest. Vždy sú pri mojej liečbe potrebné antibiotiká. V priemere ich užívam raz mesačne. Riešila som to samozrejme aj s ORL lekárom, dodržiavam rôzne opatrenia, ale aj tak vždy skončím s antibiotikami. Som na materskej a celé to súvisí asi aj s vyčerpaním.

Je časté užívanie antibiotík predpokladom skoršieho zlyhania pečene alebo obličiek?

Mám sa niečoho obávať?

Aká je hranica užívania antibiotík, ktorá sa ešte považuje za normu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neexistuje hranica, podľa ktorej sa dá určiť bezpečné množstvo užívaných antibiotík. Dôležitý je aj metabolizmus antibiotík. Niektoré skupiny by sa nemali dávať pacientom s poruchami pečene.

Ak bývate často chorá, tak je potrebné vyhľadať imunológa, ktorý Vám v prípade zistenia oslabenej imunity odporučí liečbu.

Myslím si, že ide o prechodné obdobie. Keď sa zmierni vyčerpanie a budete mať dostatok spánku, menej stresu, tak aj Váš zdravotný stav sa zlepší.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková