Je moja arachnoidálna a choroidálna cysta veľká?

Zodpovedané
13. mar 2019

Dobrý deň,

moja arachnoidálna cysta má 21 mm a choroidálna 6 mm.

Sú podľa Vás veľké?

Ako sa uvedené cysty zvyknú chovať počas života?

Môžem s nimi otehotnieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

arachnoidálne a choroidálne cysty sú často vedľajším náhodným nálezom pri CT alebo MRI vyšetrení mozgu. Veľkosťou ide o malé cysty.

Arachnoidálne cysty sú často bezpríznakové, ako vyvolajú príznaky, tak tie sa objavia už v skorom detskom veku (epilepsia, prejavy zvýšeného vnútrolebečného tlaku alebo rôzne neurologické príznaky).

Pokiaľ sa u Vás doteraz neobjavili žiadne z uvedených prejavov, tak dá sa povedať, že tieto cysty sú u Vás bezpríznakové.

Otehotnieť by nemal byť problém. Bezpríznakové cysty nie je potrebné sledovať, sledovanie a operačné riešenie sa robí u symptomatických pacientov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková