Je možné, aby hemokultúru odobral a indikoval obvodný lekár?

Zodpovedané
17. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hemokultúry.

Je možné, aby hemokultúru odobral a indikoval obvodný lekár?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto vyšetrenie sa realizuje štandardne iba v nemocniciach, pretože musia byť splnené podmienky, za ktorých sa realizuje odber hemokultúry.

Zvyčajne by sa mala zobrať krv dvakrát po sebe po výstupe telesnej teploty nad 38 stupňov celzia.

V niektorých prípadoch sa berie hemokultúra tzv. za studena, kedy sa nečaká na výstup telesnej teploty.

Hemokultura sa odoberá pri podozrení na sepsu, systémovú zápalovú infekciu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková