Je možné nakaziť sa HPV vírusom po napití sa zo spoločnej fľaše?

Zodpovedané
5. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom HPV.

Je možné nakaziť sa HPV vírusom po napití sa zo spoločnej fľaše?

Nešlo o žiadny pomer. Len potenciálne by daný človek mohol HPV v ústach mať.

Kto spraví potrebné vyšetrenie a po akom čase je vhodné?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri civilnom kontakte sa nenakazíte HPV.

HPV na vzduchu vydrží len veľmi krátko.

Infekcia HPV sa prenáša intímnym kontaktom, pre prenos je potrebný kontakt kože/sliznice s anogenitálnou oblasťou nositeľa (pri pohlavnom styku alebo orálno-genitálnom styku).

Teda k nákaze nedochádza pri pití zo spoločného pohára. Infekcia HPV sa neprenáša krvou, tento vírus sa v krvi nevyskytuje.

Je iba v postihnutých tkanivách.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková