Je možné, že mám vrodené zväčšenie pankreasu?

Zodpovedané
26. feb 2020

Dobrý deň,

nedávno som bola na CT ( robili mi len nativ) kvôli obličkám a výsledky vyšli v poriadku. Ale ako vedľajší nález mám uvedené hrubšie telo a kauda pankreasu (AP 38 mm). Lekár tam uviedol, že môže ísť o anatomickú variáciu, že tam nie je vidieť žiadne ložiská. A odporučil mi konzultovať nález s gastroenterológom. O pár dní má čaká vyšetrenie a začínam mať strach. Bojím sa, čo mi zistia.

Žiadne problémy s trávením a vylučovaním nemám. Ani bolesti nemám, ani kŕče v bruchu. Nemám hnačku a ani zápchu.

Je možné, že mám vrodené zväčšenie pankreasu?

Jedná sa o nejakú patológiu?

Vyšetruje sa pankreas aj endoskopom, alebo mi budú robiť len sono?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že uvedený nález môže naozaj byť anatomickou variáciou. Teda znamená to, že uvedený tvar je od narodenia a nemal by Vám spôsobovať zdravotné ťažkosti.

Avšak je potrebné absolvovať spomínané gastroenterologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková