Je možné zo štandardného odberu krvi zistiť, že má človek rakovinu?

Zodpovedané
30. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odberov.

Je možné zo štandardného odberu krvi zistiť, že má človek rakovinu?

Ako človek zistí, že má rakovinu v rannom štádiu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každý typ rakoviny sa prejavuje inak a z bežného odberu sa vôbec nemusí zistiť nádorové ochorenie.

U dospelých sa po 40.tom roku života robí test na okultné krvácanie pri každej preventívnej prehliadke, pretože karcinóm hrubého čreva sa vyskytuje pomerne často, každá žena by mala raz ročne absolvovať gynekologickú preventívnu prehliadku, pretože na základe steru z krčka maternice sa dá odhaliť karcinóm krčka maternice.

Takisto aj každý chlap by mal po 50tke absolvovať urologickú preventívnu prehliadku kvôli skríningu rakoviny hrubého čreva. Ak teda chodíte pravidelne na preventívne prehliadky, tak malo by dôjsť k skorému zácyhtu vyššie spomenutých onkologických ochorení.

Ďalšie typy nádorov sa štandardne už diagnostikujú vtedy, ak má pacient ťažkosti a cielene sa pátra po príčinách.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková