Je nutná návšteva lekára kvôli hmatným uzlinám v slabinách?

Zodpovedané
25. feb 2023

Dobrý deň,

na oboch stranách mám v slabinách na dvoch miestach bilaterálne uzliny. Sú veľké 2 cm a dokážem si ich nahmatať. Sú pohyblivé, nebolestivé a nie sú na dotyk veľmi tvrdé. Nechcem ísť zbytočne k lekárke, v prípade, že je to normálny stav.

Je to v poriadku alebo je to niečo, čo treba riešiť s lekárom, keďže vraj dospelí by uzliny mali mať nehmatné?

Ďakujem

Dobrý deň,

lymfatické uzliny v slabinách bývajú aj za normálnych podmienok väčšie než krčné uzliny, štandardne je veľkosť týchto uzlín do 1 cm. Odsledujte si ešte tieto uzliny doma, ak by sa zväčšovali, tak až vtedy navštívte Vášho lekára.

Uzliny sa môžu zväčšiť aj po nejakej viróze, zvyčajne sa stiahnu do 2-3 týždňov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková