Je šklbanie v nohách počas Covidu bežné alebo ide o tetániu?

Zodpovedané
3. okt 2022

Dobrý deň,

od júna sa liečim na krčnú chrbticu, mala som vyskočené 4 stavce (3 sú už na svojom mieste). Stavy som mala úplne katastrofálne, bola som 4 týždne na PN, nevedela som absolútne existovať. Do toho som dostala pred týždňom covid, čo mi moje stavy s krčnou chrbticou zhoršilo.

Asi 3 dni som kvôli závratom nedokázala vstať z postele. Posledné 4 dni začínam pociťovať akési šklbanie v nohách, mám pocit, že sú veľmi ťažké, akoby po náročnom tréningu. Rovnako tak aj ruky, no tie sú bez šklbania. Niekedy mám pocit “horúcich” miest na tele, ktoré ale do pár sekúnd zmiznú.

Je pravda, že odkedy mám problém s krkom, som na tom psychicky horšie, lebo od júna naozaj neviem normálne fungovať. Myslím ale, že je to prirodzená reakcia doteraz úplne zdravého človeka. Nemám žiadnu úzkostnú poruchu.

Chcem sa opýtať, či sú takéto stavy pri covide bežné, alebo ide o začínajúcu tetániu?

Ďakujem

Dobrý deň,

príznaky sú nešpecifické, preto môže ísť aj o tetániu alebo postcovid syndróm. Skúste užívať Milgammu aspoň jeden mesiac a odsledujte si, či sa ťažkosti zmiernia alebo nie.
Ak budú príznaky pretrvávať, tak by ste mali absolvovať neurologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková