Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je typický pomalý rast uzlín a dlhodobý priebeh aj pre nezávažné príčiny LAP?

Zodpovedané
17. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o názor na môj zdravotný problém. Už 1,5 roka mám zväčšené uzliny. Najprv som mala pozdĺž kývačov vpravo a aj vľavo jednu. Potom sa tá najväčšia na pravej strane zmenšila, ale pribudli na tej strane ďalšie dve.

Záver z USG vyšetrenia vtedy bol: "Drobný uzol pravého laloka ŠŽ ben. vzhľadu. Mierne zmnožené LU na na krku bilat., jedna LU hraničnej veľkosti - oproti predchádzajúcemu popisu regresia."

Momentálne však pribudli ďalšie a zväčšili sa: "Vpravo pozdĺž cievneho zväzku a submandibulárne sa zobrazujú ostro ohraničené oválne LU so zachovaným hilom, veľkosti do 18x6,5x7mm. Vľavo sa zobrazuje ojedinelá LU pozdĺž cievneho zväzku veľkosti 15 x 4 mm s nesusp. vzhľadom. Aktuálne patol. zväčšené LU na krku nevidno, LU počtom prevažujú vpravo. Stac. drobný uzol pravého laloka ŠŽ."

Hematológ sa vyjadril, že keďže mám dobré krvné výsledky, že stačí ich naďalej sledovať a v prípade nejakej zmeny alebo bolesti v uzlinách hneď prísť. Len všade čítam, že ak pribúdajú a zväčšujú sa, tak je dobré spraviť histologické vyšestrenie. Chorľavá nebývam vôbec, takže nedokážem to úplne vyhodiť z hlavy, že je všetko v poriadku.

Sérológia na infekčnom komplet negatívna, ORL a zuby tiež v poriadku.

Je typický takýto pomalý rast a dlhodobý priebeh aj pre nezávažné príčiny LAP?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

myslím si, že ak máte všetky vyšetrenia a odbery v poriadku, tak sa nemusíte obávať.

Ak by malo ísť o nejaké nádorové ochorenie, tak by sa prejavilo určite skôr.

Histologické vyšetrenie sa v dnešnej dobre realizuje hneď ako je to potrebné a u Vás nie sú LU popísané ako patologické. Dôležité sú pravidelné hematologické a sonografické kontroly.

Niektorí pacienti majú dlhé roky mierne zväčšenie lymfatických uzlín a ostatné vyšetrenia sú kompletne negatívne.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková