Je vlhký kašeľ znakom virózy, alebo to môže byť príznak bakteriálnej infekcie?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

pred tromi dňami som dostala zimnicu. Boleli ma svaly na celom tele, ale teplotu som nemala. Okrem toho mám zahlienené dýchacie cesty a mám vlhký kašeľ. Dávam si Solmucol.

Už mám z toho kašľa aj svalovicu pod rebrami a na chrbte. Hlien je žltozelený. Dva dni som len ležala. Keď som sa postavila, vždy som mala zimnicu, ale nikdy teplotu.

Mam to chápať tak, že moje telo sa nebránilo infekcií?

Viem, že teplota je znakom toho, že telo bojuje s infekciou. Po troch dňoch ma už svaly nebolia.

Mohla to byť aj chrípka?

Dnes som bola u doktorky, ktorá pri počúvaní na pľúcach nič nepočula. Nedostala som žiadne lieky.

Je vlhký kašeľ znakom virózy, alebo to môže byť príznak bakteriálnej infekcie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vlhký kašeľ môže by prejavom virózy, ale aj baktériovej infekcie.

Pri viróze sú hlieny priesvitné až belavé a pri baktériovej infekcii sú hlieny žltozelené. Vo Vašom prípade ste pravdepodobne mali v úvode chrípku, keďže príznaky tomu nasvedčovali.

Avšak počas chrípky mohlo dôjsť k baktériovej superinfekcií. Ak teda máte vlhký kašeľ so zelenými hlienami, tak môžete vyskúšať protizápalové lieky na podporu vykašliavania, a to napr. Erdomed, ktorý sa užíva ráno a na obed alebo Soledum, ktorý sa užíva trikrát denne.

Ak by sa Váš zdravotný stav nezlepšil, tak navštívte Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková