Mám červené fľaky na bruchu a na stehnách. O aký problém môže ísť?

Zodpovedané
16. júl 2019

Dobry deň,

pred týždňom sa mi objavili pod pazuchou červené fľaky, ktoré sa mi neskôr rozšírili na brucho a pozdĺž rebier na boku. Asi pred dvomi dňami sa mi objavili aj na vnútorných stehnách. Fľaky nesvrbia a ani nebolia.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

najskôr pôjde o Pityriasis rosea.

Ide o kožné ochorenie, pri ktorom sa nevie presná príčina. Predpokladá sa, že ide o vírusovú infekciu. Nejde o nákazlivé ochorenie, do 6-8 týždňov zvykne spontánne zmiznúť aj bez liečby.

Typickým prejavom sú červené, ploché ložiská na koži so šupinami. V prípade, že ložiská začnú svrbieť, tak sa indikujú antihistaminká (nar. Zodac, Rupafin, Aerius, Omarit).

Lokálne sa v ťažších prípadoch niekedy odporúča tekutý púder alebo masť s obsahom kortikosteroidov.

Ako som písala vyššie tak táto infekcia spontánne odoznie do 2 mesiacov.

Ak by sa Vám kožný nález zhoršoval, alebo by pribudli iné prejavy, navštívte Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková