Mám sa dať zaočkovať proti HPV vírusu?

Zodpovedané
3. feb 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Môj bývalý partner mal genitálne bradavice. Ja som sa dala vyšetriť u gynekológa a som v poriadku.

Mala by som sa dať zaočkovať proti vírusu HPV?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

HPV infekcia môže spôsobiť karcinóm vagíny, penisu, análneho otvoru, vonkajších genitálií. Okrem toho aj karcinómy v oblasti hlavy a krku, ktorých počet sa v dnešnej dobre stále zvyšuje.

Na trhu už 10 rokov existuje vakcína proti HPV infekcii. Očkovanie je najlepšie uskutočniť pred začatím sexuálneho života. Odborníci však odporúčajú zaočkovať sa aj u ľudí bez ohľadu na vek, ktorí sa už stretli s HPV infekciou, pretože v tomto prípade nemajú doživotnú imunitu.

Vakcína proti HPV infekcii chráni proti viacerým typom HPV, teda očkovanie sa odporúča aj vo Vašom prípade.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková