Mám si dať odstrániť mandle?

Zodpovedané
13. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Jednu krčnú mandľu mám oveľa väčšiu ako druhú. Už to mám asi 6 rokov.

Obávam sa rakoviny. Termín u krčného mám až o mesiac.

Mám si dať odstrániť mandle?

Ďakujem

Dobrý deň,

praktický lekár pre dospelých nemôže indikovať vybratie mandlí, k tomuto sa má vyjadriť ORL lekár.

Myslím si, že mandle nie je potrebné vyberať, ak ide iba o asymetriu.

Veľa ľudí nemá rovnako veľké mandle, nejde teda vždy o patologický nález.

Ak však máte opakovane angíny, tak vtedy sa zvyčajne uvažuje o vybratí mandlí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková