Mám zvýšené CRP v tehotenstve. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. feb 2021

Dobrý deň,

v roku 2019 som prišla o bábätko v 24. týždni. Mala som zápal slepého čreva. Vtedy mi hodnoty CRP vystúpili až na 300. Báli sme sa aj o môj život.

Teraz som opäť tehotná od augusta 2020. Medzi týmito dvoma tehotenstvami som pravidelne chodila na kontroly, CRP bolo v poriadku.

Do 5. mesiaca som mala CRP 12. Teraz som už v 6. mesiaci, konkrétne 23+3 a CRP sa mi zvýšilo na 18.

Čo mi odporúčate?

Aké hodnoty CRP sú v tehotenstve normálne?

Môže byť za zvýšenym CRP - 18 aj to, že ma trochu bolí hrdlo?

Je potrebná liečba aj antibiotikami?

Ďakujem

Dobrý deň,

zvýšené CRP môže byť aj pri bolestiach hrdla, avšak treba sa riadiť aj klinickými príznakmi, teda samotný nález v hrdle.

Vhodné je doplniť ster z hrdla. Antibiotická liečba by sa mala indikovať až na základe pozitívneho steru z hrdla.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková