Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mestnanie obličky

Zodpovedané
9. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Prvýkrát som bola na sone vnútorných orgánov, kde mi stanovili mestnanie pravej obličky, kalichy 7 mm a panvička 26x18mm. Výsledky z moču sú negativne.

Čo to vlastne znamená?

Moja všeobecná lekráka je aj internista a neurobila mi žiadne vyšetrenia. Na pohotovosti mi zistili hypokalémiu. Mám nasadené lieky Nebilet 5 mg pol tabletky ráno a jeden celý Prestarium 5 mg večer. Som vraj nondipperka. I napriek liekom mávam spodný tlak aj okolo 93. Často mávam aj závraty.

Môže to súvisieť s mojím tlakom a búšením srdca?

Ďakujem

Dobrý deň,

mestnanie v obličke znamená zvýšené hromadenie moču v obličkových kalichoch. Zvýšené hromadenie moču v kalichoch spôsobí ich rozšírenie. Moč sa môže hromadiť v obličke z viacerých príčin, napr. obštrukcia pod mestnaním (zúženie močovodu, polyp v močovom mechúri, nádorové ochorenia obličiek, opakujúce sa infekcie močových ciest). Pokiaľ sa na sonografickom vyšetrení nenašla príčina a výsledky moču sú v poriadku, tak by sa malo zrealizovať kontrolné sonografické vyšetrenie s odstupom min. troch mesiacov.

Závraty veľmi často súvisia s vysokým tlakom, pri vyšších hodnotách krvného tlaku sú sprievodným prejavom závraty, bolesti hlavy a búšenie srdca.

Pri uvedených ťažkostiach si treba viesť doma tlakový záznamník, merať hodnoty krvného tlaku dvakrát denne a pri najbližšej kontrole ukázať tieto merania internistke, ktorá môže upraviť liečbu artériovej hypertenzie.

Pri hypokaliémii treba doplniť chýbajúci draslík, treba zvýšiť príjem banánov a sušeného ovocia.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková