Mohla sa mi vrátiť trombóza?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

po úraze členka mi bola diagnostikovaná trombóza. Užívala som liek Warfarin. Potom mi však doktor oznámil, že sa noha rekanalizuje, tak zmeníme Warfarin na Vessel due a môžem robiť všetko ako pred trombózou - jesť, cvičiť.

Mňa však noha stále bolí. Nie veľmi, ale cítim, že sa s ňou niečo deje. Občas v nej bije, mraučí. Keď ju mám dlho dole, tak cítim zvláštny tlak. Občas sfialovie.

Moja lekárka tvrdí, že niekedy je to na celý život. Hoci už nie je zrazenina, ale zostanú následky. Ja sa však bojím, že Vessel nie je až tak dobrý na riedenie krvi a opäť sa mi vytvorila zrazenina.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak niekto prekoná hlbokú venóznu trombózu, tak pacienti trpia často potrombotickým syndrómom.

K najčastejším príznakom patrí bolesť postihnutej končatiny, opuch, zmeny sfarbenia kože.

V niektorých prípadoch sa vytvorí vred na predkolení. Po prekonaní trombózy je dôležité nosenie kompresívnych pančúch a liekov, ktoré podporujú funkciu žilového systému, napr. Detralex, Flebaven.

Trombóza v dolnej končatine sa prejavuje opuchom, obvod opuchnuté končatiny je väčší min. o 6 cm oproti zdravej končatine.

Ďalej sa trombóza prejaví bolesťou končatiny v oblasti lýtka, alebo zmenou sfarbenia končatiny.

Na diagnostiku trombózy je potrebné soi grafické vyšetrenie. Ak máte podozrenie, že máte trombózu, mali by ste vyhľadať Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková