Môže choroba ovplyvniť správanie človeka ešte pred jej diagnostikou?

Zodpovedané
10. apr 2019

Dobrý deň,

manželovi bol diagnostikovaný zhubný karcinóm obličky.

Videla som už dlhšiu dobu, že sa s ním niečo deje. Správal sa impulzívne, psychicky i citovo mi veľmi ubližoval a pritom si to vôbec neuvedomoval. Bol depresívny a strácal záujem o čokoľvek. Inak žiadne príznaky ochorenia nemal. Trvalo to asi 2 - 3 roky a až potom popri zápale močových ciest sa zistilo ochorenie.

Mohla táto choroba ovplyvniť správanie človeka ešte pred jej diagnostikou?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmena správania alebo impulzívne správanie sa pozoruje v niektorých prípadoch pri karcinóme nadobličiek, kedy dochádza k zvýšenej tvorbe stresových hormónov.

Váš manžel má karcinóm obličky a nemyslím si, že by mal 2-3 roky pred karcinómom obličky zmenu správania, ktorá by súvisela s týmto ochorením.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková