Môže mi masť s kortikoidmi spôsobiť šedý zákal?

Zodpovedané
16. nov 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Asi hodinu som mala nakrémovaný ekzém s krémom, ktorý obsahuje aj kortikoidy. Masť bola vstrebaná a pošúchala som oko. Zľakla som sa, oko som si umyla.

Môže mi to spôsobiť šedý zákal?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

šedý zákal je ochorenie, ktoré postihuje očnú šošovku, ide o vekom podmienenú degeneráciu šošovky, ktorá postihne s pribúdajúcim vekom asi každého z nás.

Vzniká na podklade zníženia elasticity okolitých štruktúr, taktiež aj pri užívaní kortikoidov.

Avšak nemyslím si, že budete mať šedý zákal, ak použijete párkrát masť s obsahom kortikoidov na ekzém, katarakty zvyčajne spôsobuje dlhodobé užívanie kortikoidov v tabletkovej forme.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková