Môže sa zväčšená uzlina z liekov zmenšiť?

Zodpovedané
7. okt 2019

Dobrý deň,

pri užívaní lieku Terbinafin Mylan 250 sa mi na krku zväčšila uzlina. Objavila sa mi aj kožná vyrážka a liek som musel vysadiť po dvoch týždňoch. Uzlina má 3 x 2,5 cm a odvtedy prešlo už sedem mesiacov a nezmenšuje sa. Krvný obraz je ok aj krvný rozbor na hematológii. Aj sono a CT mám spravené z rozsahom 4 mesiacov. Žiadny z príznakov lymfómu nemám. Hematológ navrhuje uzlinu vybrať, kvôli preventívnej histológii. Ja s tým nie som 100% stotožnený. Stále dúfam že sa začne uzlina zmenšovať.

Aký je predpoklad že by sa mohla uzlina zmenšiť a po akom čase?

Ďakujem za info

Dobrý deň,

lymfatické uzliny sa zvyknú po odoznení infekcie zmenšiť do cca 3 týždňov.

Ak je uzlina zväčšená, vtedy je potrebné realizovať vyšetrenia, ktoré sa u Vás realizovali.

Myslím si, že ak je lymfatická uzlina zväčšená už sedem mesiacov, tak je lepšie ju vybrať, keďže je dosť veľká.

Nikto z nás nevie so 100% istotou povedať, že do budúcna sa táto uzlina nezvrhne na nádorové ochorenie. Išlo by o preventívny výkon.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková