Môže tetánia spôsobovať až toľko zdravotných problémov a ťažkosti s rozprávaním?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň,

v roku 2020 mi bola po prekonaní Bellovej obrny a zisťovania jej príčiny diagnostikovaná latentná tetánia a následne aj Hashimotova choroba. Aktuálne sa mi po dlhom čase vrátila úplne iná choroba, než som bola “zvyknutá”. Prepadáva ma silný strach z iných ťažkých chorôb, konkrétne z ALS. Bol mi podávaný Guajacuran a magnézium do žily, ale nijako to nepomohlo. Denne užívam vysoké dávky magnézia (Magnosolv, Magnerot, Magnezium chelat) a Neuromultivit a stále nič.

Dennodenne trpím týmito príznakmi:

Stuhnutý jazyk, pocit slabšej artikulácie, únava z dlhšieho rozprávania, stuhnuté dlane, problém s písaním a manipuláciou s malými predmetmi, problém s jemnou motorikou, akási neohrabanosť. Okrem toho pociťujem stuhnutosť a mravenčenie pier, nosa, jazyka, rúk od lakťa nadol i celých nôh, čo je navyše spojené so zášklbmi. Mám unavené a ťažké ruky od pliec nadol, bolesť svalov, malé zášklby v nohách, na bruchu, na zadku a bolesti kĺbov v oblasti členkov a zápästí.

Ďalej je to pískanie v ušiach, bolesť svalov na celom tele - hlavne na stehnách, lýtkach a ramenách. Pociťujem neustálu únavu a mávam v kľude vysoký tep (okolo 100 úderov za minútu).

Pridružuje sa ku tomu nervozita, obrovský strach, stres, nesústredenosť, vnútorný nepokoj a iné.

Akýkoľvek z uvedených príznakov moja lekárka hneď "hodí" na tetániu a odporučí mi antidepresíva. Odkedy som začala mať problém s artikuláciou, písaním, alebo som si všimla, že sa mi horšie drží lyžička, ťažšie krája jedlo, zle sa mi pracuje s detailmi (na hodinách keramiky), prepadáva ma strach, že je to niečo vážnejšie.

Kdekoľvek spomeniem, že mi bola diagnostikovaná tetánia, automaticky so mnou nikto nekomunikuje a odporučí mi psychiatrické vyšetrenie.

Môže tetánia spôsobovať túto škálu problémov, vrátane stuhnutých dlaní a ťažkostí s rozprávaním?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že niektoré z uvedených príznakov môže spôsobiť aj tetánia, ale bolo by vhodné doplniť aj MR mozgu. Taktiež doporučujem začať liečbu antidepresívami.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne