Môžu byť bolesti žalúdka aj psychického pôvodu?

Zodpovedané
8. jan 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho manžela. Minulý rok mu zistili helikobaktera. Dostal antibiotiká. Po 3 mesiacoch bol na kontrole a stále tam helikobaktera mal. Lekár povedal, že už nie tak ako predtým a že úplne nezmizne. Manžel má občas bolesti, a to hlavne vtedy, keď zje niečo nediétne. A aj vtedy, keď je nervózny.

Môžu byť bolesti aj psychického pôvodu? Ako mu pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tráviaci systém veľmi citlivo reaguje na stresové podnety, napr. študenti majú pri ťažkých skúškach často bolesti brucha, nechutí im jesť, majú pocit na vracanie.

Ak sa pacienti sťažujú na bolesti po zjedení mastných jedál, problém môže byť v prítomnosti kameňov v žlčníku alebo v zhoršenej funkcii pankreasu, tu je najvhodnejšie sonografické vyšetrenie brucha a kontrola krvných testov, aby sa vylúčil pôvod bolestí v žlčníku alebo pankrease. Treba sa preto vyhýbať ťažkým jedlám, uprednostniť ľahko stráviteľné pokrmy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková