Môžu byť hnisavé čapy na mandliach v tehotenstve nebezpečné?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čapov, ktoré sa mi tvoria na mandliach. V detstve som mávala časté angíny, chodievala som aj na ORL. V dospelosti to ustúpilo. Ostatné tri roky som chorá nebola, avšak dlhšiu dobu pozorujem, že sa mi na mandliach tvoria hnisavé čapy. Raz za niekoľko týždňov až mesiacov, cítim pocit cudzieho telesa v krku, vtedy sa dajú vytlačiť.

Spomínala som to mojej všeobecnej lekárke ešte na jar, nakoľko som mala zamĺknutý potrat, obávala som sa, že by to mohlo mať súvis. Povedala, že sú to zvyšky potravy a je to v poriadku.

Teraz som však tehotná opäť, aktuálne v 9. týždni. Od včera večera cítim opäť čapy v hrdle, znepokojilo ma to.

Môže to byt nebezpečné pre správny vývoj tehotenstva? Aké vyšetrenie mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

čapy na mandliach by nemali ohroziť vaše tehotenstvo, ak však aj pociťujete bolesti hrdla, tak by bolo vhodné odobrať z neho ster.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková