Ohrozuje Asmanex vývoj plodu?

Zodpovedané
11. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom inhalátora Asmanex a jeho používania v 1. trimestri a na začiatku 2. trimestra.

Aké vysoké je riziko ohrozenia zdravého vývoja plodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

Asmanex je liek s obsahom kortikosteroidov a počas gravidity sa má používať iba vtedy, ak potenciálny prínos pre matku vyvažuje potenciálne riziko pre matku, plod alebo dieťa.

Novorodencov narodených matkám, ktoré počas tehotenstva užívali kortikosteroidy, treba dôkladne sledovať pre možný hypoadrenalizmus (zhoršenie funkcie nadobličiek).

Ak Vám špecialista odporučil pokračovať v liečbe Asmanexom, tak túto liečbu netreba prerušovať, pretože Váš lekár pozná Váš zdravotný stav a teda vie vyhodnotiť benefit vs. riziká ordinovanej liečby - nekontrolovaná astma môže viac ohroziť plod ako astma, ktorá je na liečbe kontrolovaná.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková