Prečo mám biele bodky na mandliach?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý večer,

už asi rok mám na pravej mandlí biele bodky. Sú skôr vo vnútri. Dve som si pred časom vybrala, no jedna mi tam zostala a k nej pribudla ďalšia.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak máte na mandliach dlhodobo biele bodky, tak sú to tzv.čapy. Úlohou mandlí je vychytávanie choroboplodných zárodkov (baktérie a vírusy) a následne ich zničenie. Ako náhle mandle zničia tieto zárodky, tak ich vylučujú v podobe bielych bodiek, tieto bodky si štandardne nevšimneme, pretože ich prehltneme.

Ak sú však mandle častými zápalmi oslabené, tak majú niekedy problém vypudiť tieto bodky, a preto sú viditeľné.

Odporúča sa vytlačiť si tieto čapy pomocou špachtličky, alebo vatovej tyčinky. Alebo môžete kloktať roztoky ako Tantum verde alebo Gargantu.

Ak sa vyskytujú čapy pomerne často, tak bolo by vhodné urobiť výter z hrdla, či tam nie je náhodou chronická infekcia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková