Prečo mám extrasystoly a arytmiu?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

mám 24 rokov a minulý rok som dostal prvýkrat SVT. Bol som na internom, kde mi odobrali krv a urobili EKG. Srdce mám zdravé. Potom začali extrasystoly, ktoré pociťujem do teraz.

Išie soml ku kardiológovi, kde mi nasadili holter. Bola tam zachytená SVT max 170 v noci bez arytmie. Dostal som Betaloc zok 50 každé ráno jedna tabletka a za 3 mesiace kontrolný holter.

Bol som na 2 kontrolné holtery, kde už žiadna arytmia nebola zachytená. Iba občasné extrasystoly. Tabletky som teraz chcel vysadiť a doktorka mi povedala, že mám ich užiť iba pri búšenísrdca. Tak tabletky už neberiem, ale stále pociťujem extrasystoly. Úplne cítim ako mi bije srdce a mávam aj vyšší tep okolo 85. Niekedy aj 90.

Mám obavy, že zomriem.

Z čoho môžem mať tieto stavy?

Ďakujem

Dobrý deň,

extrasystoly sa u niektorých ľudí objavujú bez zrejmej organickej príčiny. Pokial ste mali kardiologické vyšetrenie v poriadku, tak pravdepodobne by ste mali užívať uvedený liek dlhodobo. Pri zistení SVT sa u pacientov realizuje tzv. rádiofrekvenčá ablácia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková