Prečo mám od marca 2017 zvýšené D-diméry?

Zodpovedané
10. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zvýšený D-dimerov, ktorých hodnota sa od pôrodu pohybuje od 0,8 - 0,9. Rodila som v marci 2017. Som sledovaná aj na hematológii, ale výsledky koagulačných testov sú v poriadku.

Hematologička to zhodnotila tak, že zatiaľ nie je potrebné užívať lieky a chodím raz ročne na kontrolu. Sono a angiológia je tiež v poriadku. ASLO na ORL je tiež v poriadku.

CRP pred dvoma týždňami bolo 11,95, ale v tom čase som mala problém so zlomeným mŕtvym zubom, ktorý už je extrahovaný. Tri roky sú dimery zvýšené.

Mohli by to byť rôzne chronické zápaly v tele?

Čo by som si mala nechať skontrolovať?

Pomohla by mi aj detoxikácia organizmu, napr. pomocou chlorelly?

Je táto hodnota nebezpečná?

Za posledný polrok mi vypadali asi 2/3 vlasov. Mávam veľmi silné menštruácie a trpím PCO. Čakám na vyšetrenie na endokrinológii a nefrológii, lebo mi klesá draslík. Mávam z toho závrate a búšenie srdca.

Výsledky z hematológie odobrané na urgente večer 16.2.2020, teda nie nalačno, kvôli nevoľnosti, závratom, búšeniu srdca:
INR 1.08
FIB 3.10
DDI 0.96!
WBC 7.73
RBC 4.31
HGB 130
HCT 0.42
MCV 96.80
MCH0 30.20
MCHC 312!
RDW 13.30
PLT 318
MPV 10.90
PDW_FL 14.20

Biochémia (nie nalačno)
GLU 6.17!
UREA 4.09
KREATE 67.10
TBIL 4.07
DBIL 1.30
AST 0.23
ALT 0.31
GMT 0.30
ALP 1.36
NA 140.10
K 4.04 (užívam Cardilan 2x denne)
CL 103.80
CRP 11.95!

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

krvné testy sú v poriadku, máte zvýšený cukor, ale predpokladám, že odber nebol realizovaný nalačno. Pokiaľ máte všetky vyšetrenia negatívne, tak nemyslím si, že by ste mali mať obavy.

Ste sledovaná u hematológa, tak Vám boli pravdepodobne realizované všetky testy, ktoré sa robia pri uvedenom probléme a myslím si, že ak by bol nejaký problém, tak Váš hematológ by to určite riešil.

Pri zvýšených D-diméroch sa pátra po zápalových ložiskách v tele, po onkologických ochoreniach. Ak by ste mali napr.onkologické ochorenie, tak určiť by sa už za tie tri roky prejavilo, preto si nemyslím, že máte nejaké onkologické ochorenie.

Treba navštíviť zubára sa dať si skontrolovať všetky zuby, tak aby nebol prítomný žiadny zápal pod zubami.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková