Prečo mám oranžovú stolicu?

Zodpovedané
12. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám bledohnedú stolicu, resp. až oranžovú.

Mám 25 rokov a veľmi sa bojím, že je to rakovina pankreasu. Takúto stolicu mám od júna. Na gastrofibroskopii mi bol zistený len helicobakter. Nejem mrkvu a rovnako sa vyhýbam aj žltým nápojom.

Nemám bolesť žlčníka a ani žltačku. Niekde som čítala, že takáto farba môže byť spôsobená aj refluxom, ktorým trpím.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

oranžová stolica sa najčastejšie objaví pri skonzumovaní jedál ako napr. mrkva, marhule, sladkosti s obsahom žltých farbív, alebo rôzne výživové doplnky, ktoré obsahujú beta-karotén.

Ďalšou príčinou oranžovej stolice je gastro-ezofagový reflux, preto ak trpíte týmto zdravotným problémom, tak je dosť možné, že kvôli tomuto máte inak sfarbenú stolicu.

Okrem liečby refluxu by som Vám odporučila užívanie probiotík jeden mesiac.

Ak by problém pretrvával, tak navštívte Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková