Prečo mám problém nadýchnuť sa?

Zodpovedané
26. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred mesiacom som mala zápal priedušnice a vyliečila som sa antibiotikami. Tie boli účinné aj na plesne a mykózy. Pár dní na to ako som ich dobrala som začala mat v noci problém sa nadýchnuť. Vbehla som do okna na vzduch a nadýchla som sa. Pomohlo mi, keď som sa napila vody.

Niekedy sa mi to stalo po jedle. Odkašlala som si a nedalo sa mi nadýchnuť. Je to už 4. týždeň a je to oveľa lepšie. U svojej obvodnej lekárky som bola už trikrát a všetko v poriadku. CRP bolo v norme, počúvala mi pľúca a aj priedušky boli čisté. Užívam Allimax.

Mohlo užívanie tohto lieku ovplyvniť výsledok CRP?

Vyšiel mi zvýšený alergický faktor (4,5) a lekárka vyhodnotila, že je to alergia. Veľmi zle mi robí studený vzduch. Máme čističku vzduchu a zase som sa zobudila na to, že sa mi zle dýchla. Hrdlo som mala opuchnuté.

Počas celej zimy mám dopraskané a suché ruky. Ako keby ekzém. Na začiatku mi veľmi pomohol zvlhčovač a teraz mi škodí. Zahlieňuje ma, dusí ma z vlhkého a chladného vzduchu. Po chladnej vode a aj po mlieku z chladničky ma zahlieňuje.

Občas mi preskakuje hlas z hlienov, ktoré sa tlačia hore. Aj keď sa smejem, tak ako keby ma zasekne a nevydám zvuk. Zle mi robí aj suchý prekúrený vzduch. Zobudím sa a neviem prehĺtnuť. Tiež sa musím napiť.

Dnes som si dala antihistaminikum a mám pocit, že je to lepšie. Už viac ako 5 týždňov som hore každú noc. Budí ma opuch, alebo sucho v ústach. Musím sa buď napiť, alebo si dať hydropastilku. Mám priesvitný hlien, cítim dráždenie v jamke krku, preskakuje mi hlas pri hovorení, občas som zachrípnutá. Občas mám upchatý nos a svrbia ma oči, trápi ma občasná dýchavičnosť.

O aký problém môže ísť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

naozaj môže ísť o prejav alergie, tak ako to spomínala Vaša praktická lekárka.

Výsledok CRP by nemalo ovplyvniť užívanie daného lieku. Na objektívne posúdenie funkcie pľúc je potrebné spirometrické vyšetrenie, ktoré sa robí u pneumológa alebo alergológia a na základe výsledku sa určí diagnóza a následne aj liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková