Prečo mám stále zvýšené CRP?

Zodpovedané
9. feb 2022

Dobrý deň,

dlhodobo mám zvýšené CRP. Krv mi brali trikrát. Prvýkrát to bolo pred nálezom chlamýdií, ale tie sa vyriešili. Mala som potom odber krvi, kde mi kleslo CRP na 6. Potom sme sa dohodli, že ak sa nebude zvyšovať, nebudeme to riešiť. Potom som otehotnela.

Pred pár dňami som prekonala chorobu, ktorá trvala dva týždne. Mala som kašeľ, bolesti hrdla, upchatý nos. Potom ako som sa dva dni cítila lepšie, tak som bola na poradni. Brali mi krv. Oznámila som, že som po chorobe. Dnes mi volala gynekologička, že mám zvýšené CRP na 9 a chce moč do skúmavky na KBP (alebo tak nejako). Hovorila niečo o výtere. Na poradni som moč odovzdala a bol v poriadku. Nemám žiadne problémy a ani bolesti.

Na čo slúži toto vyšetrenie?

Mám sa obávať?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnota CRP je zvýšená najčastejšie pri zápalových ochoreniach, ktoré spôsobujú baktérie. Ak je hodnota cca nad 30, tak na základe symptómov a vyšetrenia sú zvyčajne ordinované antibiotiká.

Pri vírusových ochoreniach táto hodnota zvyčajne nie je zvýšená, alebo sa pohybuje v rozmedzí okolo 20.

CRP môže byť mierne zvýšené aj u obéznych pacientov, ďalej pri onkologických alebo autoimunitných ochoreniach. Je veľmi veľa príčin, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie CRP. Vaša hodnota svedčí iba o miernom zvýšení, môže to súvisieť ešte aj s prekonanou infekciou.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková