Prečo mám vodnatú stolicu 6 - 10x za deň?

Zodpovedané
9. mar 2020

Dobrý deň,

trápi ma riedka stolica, ktorá je niekedy až ako úplná voda. Za deň aj 6-10x, opakuje sa to viackrát do týždňa. Sprevádzajú ju bolesti brucha (brucho je citlivé všade, nikde viac či menej ) až kŕče, ktoré idú smerom do krížov a nôh.

Kým som bola tehotná, problémy neboli. No asi 9 mesiacov po pôrode sa to vrátilo. Bolo mi spravené 2x gastro, kolonoskopia, rôzne odbery. Všetko je v poriadku. Ani celiakia, ani intolerancia laktózy, ani histamin.

Chcú mi robiť znovu kolonoskopiu, preto hľadám čo iné to môže byť. Všeobecný lekár ma posiela len na gastro a tam doktor povedal, že mi iné vyšetrenia spraviť nevie. Snažila som si vysledovať, či to nie je reakcia na nejakú potravinu, ale nič som nezistila.

O aký problém môže ísť

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

stolica by mala byť formovaná, takže treba pátrať po príčinách ďalej. V otázke nie je uvedené, či boli realizované kontrolné stery z konečníka.

Odporučila by som Vám držať diétu, obmedziť aspoň na jeden až dva týždne mliečne výrobky, k strave pridať vlákninu Psyllium. Na úpravu stolice môžete ešte vyskúšať Tasectan.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková