Prečo mám zdúrené prinosové dutiny?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej suchej sliznice nosa. Večer a niekedy i počas dňa mám sťažené dýchanie nosom, zdurené prinosové dutiny spojené s bolesťou čela, lícnych častí, občas i zubov a veľmi nepríjemný tlak až znecitlivenie v oblasti nosných chrupaviek a z toho prameniace nepríjemné pocity. Nehovoriac o takmer úplnej strate čuchu.

Podľa vyšetrení krčného lekára toto všetko súvisí s tehotenstvom.

Stretli ste sa s tým vo svojej praxi?

Vopred ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ ste uvedené ťažkosti nemali pred tehotenstvom a teraz nejde o akútnu baktériovú, vírusovú alebo alergickú nádchu, tak môže ísť naozaj o tzv. tehotenskú nádchu.

Počas tehotenstva je sliznica nosa viac prekrvená a vyššie hladiny hormónov počas tehotenstva tiež vplývajú sa vznik takejto nádchy.

Vhodné je používať kvapky do nosa z prírodných extraktov, pretože pri dlhodobom používaní kvapiek typu Nasivin, Mucosolvan a iné, vzniká závislosť.

Tehotenská nádcha môže pretrvávať niekoľko mesiacov, po pôrode sa však stav vždy upraví.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková