Prečo mám žltú stolicu?

Zodpovedané
6. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už tri mesiace mám žltú stolicu. Pri užívaní probiotík Probio-Fix sa farba akoby trochu upravila k normálu, ale aj tak to nebola ešte normálna hnedá farba.
Po doužívaní probiotík sa mi to znovu vrátilo. Stolica je veľmi žltá. Krvné výsledky robené na začiatku pri ťažkostiach amyláza, KO, CRP, FW, pečeňové testy sú v poriadku. Kolonoskopia pred rokom bola v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

farbu stolice ovplyvňuje aj samotná strava, ktorú konzumujeme. Uvádzate, že výsledky máte v poriadku, čiže funkcia pankreasu a žlčníka je v norme.
V ďalšom kroku by bolo dobré doplniť mikrobiologické vyšetrenie stolice a vyšetrenie stolice na zvyšky, ktoré nás informuje o tom, či sú vo vzorke nestrávené časti potravy (napr. tukové kvapky, škrob a svalové vlákna).

Žltšia stolica sa môže objaviť vtedy, ak konzumujeme veľa mrkvy, alebo vypijeme veľa žltých nápojov. Ďalej sa vyskytuje pri poruchách funkcie pankreasu a žlčníka, kedy nedochádza k správnemu tráveniu tukov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková