Prečo mávam pálenie záhy?

Zodpovedané
8. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich problémov so záhou. Mám silné pálenie záhy. Hlavne v noci je to veľmi nepríjemné. Niekedy ma mierne pichá v chrbte. Čo to môže byť? Môže to byť spôsobené niektorými potravinami?

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

pálenie záhy (refluxnú chorobu pažeráka) definujeme ako poruchu pohyblivosti pažeráka, ktorá je spôsobená patologickým návratom žalúdočného obsahu do pažeráku, potrava sa teda zo žalúdka vracia naspäť do pažeráka. K prejavom refluxnej choroby pažeráka patrí pálenie záhy, bolesti pri prehĺtaní, bolesť na hrudníku, kašeľ, ranná zachrípnutosť. Pri pálení záhy má veľký význam zmena životného štýlu, u obéznych ľudí je to redukcia hmotnosti, zvýšenie hlavovej časti v spánku o 10-15 cm, obmedziť prácu v predklone a dvíhanie ťažkých bremien. Z jedálneho lístka by sme mali redukovať múčniky, sladkosti, citrusové plody, džús, mak, vyprážané a korenené jedlá. Tri hodiny pred spánkom by ste nemali prijímať žiadnu potravu, mal by sa znížiť príjem alkoholu a prestať fajčiť. Ak nezaberú tieto režimové opatrenia je potrebné navštíviť Vášho lekára. Pri liečbe sa najčastejšie využíva skupina liekov, ktoré sa nazývajú blokátory protónovej pumpy, liečba však patrí do rúk odborníka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková