Prečo sa budím na silný tlkot srdca a ledva lapám po dychu?

Zodpovedané
8. sep 2019

Dobrý deň,

mám trojročného syna, ktorý si občas ešte potiahne moje mliečko. V poslednej dobe sa mi asi dvakrát do týždňa stáva, že v pokoji spím a naraz ma zobudí veľký tlkot srdca. Ide až o bolesť srdca. Bije tak rýchlo, že až mi tečie po tvári pot, lapám po dychu. Túto noc som zvracala z toho 5x a až potom sa mi trochu uľavilo. Išla som si znova ľahnúť. Inak som bola do hodiny na balkóne, chlad mi robil dobre na dýchanie.

Začne to z ničoho nič, žiadne stresy, či zlé sny. Nebolí ma hlava a ani hrudník, ani necítim kyselinu.

O aký zdravotný problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
Príčin Vášho zdravotného stavu môže byť veľa. Silný a rýchly tlmiť srdca môže spôsobiť srdcová arytmia, preto je potrebné urobiť EKG záznam v pokoji, ale aj pri pociťovaní ťažkostí - EKG Holter vyšetrenie, ktoré indikuje kardiológ. Okrem iného je vhodné vyšetriť krv, a to hormóny štítnej žľazy a minerály. Ak by vyšli všetky vyšetrenia negatívne, tak môže ísť o úzkostnú poruchu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková