Prečo sa mi tvoria už 18 rokov trhlinky?

Zodpovedané
19. nov 2021

Dobrý deň,

okolo veku 20 rokov som mala po stolici pocit svrbenia. Myslela som si, že je to len nedostatočné utretie. Tak som si od vtedy zvykla, vždy po stolici sa osprchovať. To pomáhalo. Objavila mi však občas kvapka krvi na toaletnom papieri pri tvrdšej stolici. Tiež som tomu neprikladala význam, netušila som, že to môže byť niečo závažné. Myslela som, že len pokožka sa nejak trochu narušila. Nemala som žiadne bolesti, len svrbenie a štípanie ak som nemala možnosť sa po stolici umyť. A občas kvapka krvi.

Cca o 8 rokov po pôrode v prvých dňoch, keď som mala problém s vyprázdnením som pocítila aj bolesť na dva dni. Myslela som si, že sú to hemeroidy. Ale v tom mieste mám teraz taký ako keby kožný výrastok. Dočítala som sa, že je vtedy, keď sa zahojí trhlina. Odvtedy je tomu 9 rokov. Dávam si pozor na stravu, pitný režim, stolicu mám pravidelnú. Trochu krvi na papieri mám skutočne len pri tvrdej stolici.

Všimla som si ďalšiu trhlinku. Nebolí ma. Cítim ju jeme len pri objemnejšej stolici.

Môže byť, že sa mi tie trhlinky tvoria už takmer 18 rokov?

Okrem tých dvoch dni a sem tam slabého štípania som bolesti nikdy nemala. Nemala som ani iné problémy so stolicou.

Ďakujem

Dobrý deň,

trhliny v oblasti konečníka sa môžu vyskytovať opakovane. A to najmä vtedy, keď je tuhá stolica. Hojenie takýchto trhlín trvá dlhšie.

Ak ste doteraz neboli vyšetrená u proktológa, tak si myslím, že by ste mali absolvovať toto vyšetrenie. Skontroluje sa celý konečník a následne sa doporučí liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková