Prestupujúce tŕpnutie na hlave a ruke. Čo to môže byť?

Zodpovedané
9. okt 2018

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Dnes som pociťovala tŕpnutie na temene hlavy. Za chvíľu to prešlo, avšak teraz mám pocit tŕpnutia pier a ľavej ruky. Dnes mám trochu stresový deň. Myslíte, že to môže byť spôsobené tým? Je možné že by to mohlo byť z chrbtice, alebo čo to podľa vás môže byť?
Dala som si magnézium 500. Ak mi nebude lepšie, môžem si dať ešte jedno?
Ďakujem za odpovede.

Dobrý deň,
Tŕpnutie hlavy alebo končatín má mnoho príčin. Ak tŕpnu iba končatiny najčastejšie ide o úžinové syndrómy. Úžinové syndrómy sú ochorenia nervového systému, kedy dochádza k stlačeniu nervu v jeho priebehu. Najčastejšie sú postihnuté horné aj dolné končatiny, pretože sú najviac zaťažené. Pri útlaku nervov pacienti pociťujú tŕpnutie, mravčenie v končatinách. Pri poškodení krčnej chrbtice sú utláčané nervy, ktoré inervujú hornú končatinu, okrem končatiny môže tŕpnuť aj záhlavie a sú prítomné bolesti hlavy. Pri bolestiach hlavy na temene môže byť u pacienta nameraný vysoký krvný tlak. Ako náhle pacienti pociťujú tŕpnutie hlavy, prstov treba si odmerať krvný tlak. Nedostatok magnézia je ďalšou príčinou tŕpnutia, vtedy je dobré užívať magnéziové preparáty, vedľajším účinkom magnézia je zníženie krvného tlaku, teda pred podaním druhej dávky magnézia sa má skontrolovať krvný tlak (pri nižšom krvnom TK pod cca 110/70 by sa nemalo podávať). Keďže tŕpnutie hlavy a končatín má mnoho príčin, pacienti by sa mali poradiť so svojím lekárom pri pretrvávaní ťažkostí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková