Sú anti-dsDNA zvýšené len pri lupuse?

Zodpovedané
29. aug 2019

Dobrý deň,

od začiatku roka mávam mikroskopickú krv v moči. U urológa mi vychádzala stále pozitívna kultivácia a 4x som brala antibiotiká. No krv v moči bola stále. Tak ma obvodná poslala k nefrológovi. Ten mi urobil sériu vyšetrení, kde sa zistilo, že okrem krvi mám v moči aj zvýšené množstvo bielkovín, konkrétne albuminu.

No prišiel aj jeden výsledok, podľa ktorého som mala hraničné zvýšené anti-dsDNA. C3,C4 aj protilátky ANA boli ok. Nefrológ má podozrenie na lupus a ja sa toho veľmi obávam.

Sú anti-dsDNA zvýšené len pri lupuse?

Je šanca, že ide o niečo menej vážnejšie?

Nemám kožné problémy, kĺby ma nebolia, nemávam teploty, nepociťujem extrémnu únavu. Typické príznaky u mňa chýbajú. Krvný obraz mám opakovane ok, len hemoglobínu trošku menej 113. To mám takto roky. Mám hraničnú sedimentáciu, naposledy 21/1.

Nefrológ testy na protilátky opakoval a podľa toho sa uvidí, čo ďalej. Obličkové parametre sú tiež zatiaľ všetky v poriadku. Vraj na môj vek 31 rokov mi obličky fungujú tak ako majú.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tieto protilátky sú zvýšené pri viacerých ochoreniach. A to okrem lupusu aj pri Sjörgenovom syndróme, pri zmiešaných ochoreniach spojiva alebo progresívnej systémovej skleróze. Ide o autoimunitné ochorenia.

Systémový lupus má mnoho prejavov, nie vždy sú však prítomné všetky prejavy. Niekedy sa prejaví iba prítomnosťou krvi v moči a pozitívnymi protilátkami.

Dôležité je sledovať hladiny protilátok a na základe výsledkov určiť diagnózu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková