Sú moje výsledky z magnetickej rezonancie v norme?

Zodpovedané
29. máj 2022

Dobrý deň,

absolvovala som MR a k neurológovi som objednaná až 26.7.2022.

Popis MR vyšetrenia:
C chrbtica 17.5.2022
Technika vyšetrenia: T2 SAG, TRA, T1 SAG, T2 TIRM SAG
PACS
V úseku C3 až C6 multietážová degeneratívna vertebropatia a diskopatia s chondrózou/osteochondrózou IV diskov, s cirkulárnymi protrúziami, v kombinácii s okrajovými osteoproduktívnymi zmenami v rámci deformačnej a unkovertebrálnej spondylózy. Osteodiskérne zmeny spôsobujú difúznu stenotizáciu vertebrálneho kanála s viacetážovými kompresiami durálneho vaku. Najvýraznejšie stenotické zmeny sú v segmentoch C5/6 a C6/7 (minimálny AP rozmer 9 mm), v ktorých je naznačená dorzálna dislokácia miechy, bez evidentnej kompresie a kompresívnej myelopatie. Diskopatie a unkovertebrálne osteoproduktívne zmeny spôsobujú miernu stenotizáciu intervertebrálnych otvorov bilat., predominantne v segmentoch C5/6 a C6/7.
Paravertebrálne mäkké tkanivá bez ložiskových zmien. Porucha fyziologického zakrivenia v sagitálnej rovine s napriamením cervikálnej lordózy až paradoxnou kyfotizáciou s diskrétnymi adaptačnými ventrolistézami v segmentoch C3/4 a C4/5. Paravertebrálne mäkké tkanivá bez ložiskových zmien.

Vedľajší nález:
Hyperplastické slizničné lézie v zachytenej časti sinus sfenoidalis a v maxilárnych dutinách bilat.

Záver:
Multietážová degeneratívna vertebropatia a diskopatia C3 až C6 s chondrózou/osteochondrózou IV diskov s cirkulárnymi protrúziami s viacetážovými kompresiami durálneho vaku, predominantne v segmentoch C5/6 a C6/7. Deformačná a unkovertebrálna spondylóza s miernymi foraminálnymi stenózami bilat., predominantné v segmentoch C5/6 a C6/7. Porucha fyziologického zakrivenia v sagitálnej rovine.

Sú moje výsledky v norme?

Ak nie, čo je zlé?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa MR popisu máte poškodené medzistavcové platničky medzi 3. až 7. krčným stavcom, najviac od piateho krčného stavcu. Takýto nález Vám môže spôsobiť bolesti krčnej chrbtice, trpnutie horných končatín.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková