Sú výsledky MR mojej krčnej chrbtice v poriadku?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

absolvovala som MR chrbtice: C3/4 disk v mediálnej rovine na 2 mm presahuje cez okraj stavcového tela s miernou kompresiou ventrálneho okraja durálneho vaku, C4/5 disk foraminálne bilat. presahuje cez okraj stavcového tela, výraznejšie vpravo, kde je kompletne krytý osteofytmi, dochádza k sek. stenotzácii neuroforamin a tlakom na korene C5 výraznejšie vpravo; v ostatnej časti dochádza ku kontaktu na ventrálny okraj durálneho vaku pri malom bulging disku. C5/6 chondróza disku, difúzny bulging disku akcentovaný obojstranne foraminálne, kde je takmer kompletne krytý osteofytmi, výrazne sek. zužuje neuroforamina s kompresiou koreňov C6 bilat., súčasne komprimuje aj durálny vak a ventrálny okraj miechy- AP rozmer sek. stenotzovaného vert. kanála v tejto úrovni je 9 mm.

Môžem poprosiť o jednoduchý výklad odborných slov z môjho vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa MR popisu máte zmeny na krčnej chrbtici, sú poškodené medzistavcové platničky, ktoré v niektorých úsekoch tlačia na okolité nervy. Kvôli tomu Vám môžu tŕpnuť končatiny. Dôležitá je rehabilitácia, k ďalšiemu liečebnému postupu sa musí vyjadriť neurológ, eventuálne neurochirurg.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková