Svrbenie tela

Zodpovedané
9. okt 2018

Dobrý deň,
od leta mám problém so svrbením tela. Začiatočné prejavy sprevádzala žihľavka, ktorá sa objavila nečakane. Objavovala sa potom spontánne asi 2 mesiace, raz menej, raz viac. Diéta nepomohla. Teraz beriem tabletky Omarit. Žihľavka sa už objaví len výnimočne, avšak svrbenie tela mám stále. Najhoršie je to ráno po prebudení a v noci. Videl ma alergológ aj kožný lekár. Antihistaminiká to zmiernili. Môže sa jednať aj o niečo iné než alergiu?
Ďakujem

Dobrý deň,
Žihľavka je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením tela, na koži sa objavujú svrbivé vyrážky, niekedy aj opuchy. Príčinou akútnej žihľavky je alergická reakcia na rôzne podnety – alergia na potraviny, chlad, slnko, bodnutie hmyzom, chemické prípravky. Ak je príčinou alergická reakcia, príznaky po krátkej dobe vymiznú. Chronická forma žihľavky môže postihnúť aj vnútorné orgány, ide o neprimeranú autoimunitnú reakciu nášho organizmu. Ochorenie patrí do rúk alergológa a imunológa. U niektorých pacientov zaberie výmena antihistaminík, napr. na chronickú žihľavku zaberá aj preparát fexofendíniumchlorid (FIXIT 180mg), poraďte sa však s Vašim lekárom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková