Trpím ochorením pankreasu a pečene. Je možné u mňa plánované tehotenstvo?

Zodpovedané
7. máj 2021

Dobrý deň,

mám diagnostikovanú steatózu pečene, beriem na to lieky Lagosa a Ursosan 2x denne po 2 tablety. Asi pred mesiacom mi zistili chronickú autoimunitnú pankreatitídu.

Zatiaľ mám nastavenú len diétu, vyšetrenia ma len čakajú. Doktor hovoril, že to nie je žiadna hrôza, že to budú hlavne krvné testy + kolonoskopia. Či budú nasadené nejaké lieky neviem.

Je v mojom prípade možné otehotnieť a v rámci možností bez problémov vynosiť dieťatko?

Môžu lieky uškodiť?

Môže sa mi tehotenstvom výrazne zhoršiť stav

Pri dodržiavaní liečby mávam problémy len zriedka. Všetky tieto problémy začali po druhom pôrode.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri steatóze pečene by nemal byť problém s tehotenstvom.

V otázke ste neuviedli, či beriete nejaké lieky na zápal pankreasu. Ak by ste aj otehotneli, tak liečba sa upraví tak, aby to neohrozilo bábätko.

Ak nemávate akútne pankreatitídy, tak nemyslím si, že by mal byť problém v tehotenstve.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková