Už rok mám teplotu, potím sa a našla som si uzlinu. O aký problém môže ísť?

Zodpovedané
26. máj 2021

Dobrý deň,

mám 20 rokov a už asi rok ma trápia teploty do 37,4°C. Potím sa, ale len pod pazuchami cez deň, v noci nie. V minulosti som už bola u doktora s uzlinou s tým, že ma poslal domov. Vraj to nič nie je. Aj som mu verila, pretože uzlina sa zmenšila a nevrátila.

Teraz mi začali teploty a nikto nevie z čoho. Potenie mám už asi 7 rokov. Dnes som si našla pod pravým uchom hrču. Je tvrdá a nebolestivá. Určite je väčšia ako 1 cm. Pri zatlačení ma trošičku zabolí, ale to skôr ako tlakom.

Posledný mesiac ma aj bolí na hrudi a posledný týždeň ma bolí krk a záhlavie. Strašne sa bojím, že je to lymfóm. Skúšala som si to porovnať aj s maminou a ona má tiež hmatné tie uzliny, len tá pod uchom nie je taká veľká a tvrdá ako moja.

Krvné testy mám ukážkové. S teplotami som bola aj na infekčnom, tam tiež nič nepovedali.

O aký problém môže ísť a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri pretrvávajúcich teplotách je vhodné doplniť vyšetrenia na prítomnosť infekcie, teda zápalové parametre, ster z nosa a hrdla, echo srdca.

Pri negatívnych výsledkoch sa pacienti niekedy odosielajú (záleží to aj od anamnézy a samotných prejavov) na reumatologické vyšetrenie.

Ďalej by som odporučila doplniť sonografické vyšetrenie brucha a lymfatických uzlín, následne hematologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková