Vie ORL lekár len tak z ultrazvuku určiť, či sú uzliny v poriadku?

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Asi pred pol rokom sa mi na krku zdurilo niekoľko uzlín - nebolestivých. Bola som s tým u všeobecnej lekárky, ktorá mi zobrala krv a poslala ma na ORL. Tam mi urobili ďalšie krvné testy na to, či som neprekonala Epstein-barovej vírus, mononukleózu.
Vyšli negativne.

Následne som bola poslaná na ultrazvuk, kde lekárka popísala moje uzliny nasledovne: Obojstranné submandibulárne a pred SCM hypoechogénne ložiská do 7 mm, niektoré aj zväčšené veľkosti najviac do 16×7 mm, niektoré bez vyznačeného typu vaskularizácie. Ostatné s centrálnym typom vaskularizácie.

Keď som sa s tým vrátila k ORL lekárovi, tak povedal, že je to v poriadku a že skúsime vybrať mandle.

Vie ORL lekár len tak z ultrazvuku určiť, či sú uzliny v poriadku?

Ako by som mohla ďalej pokračovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa USG nálezu sa dá usúdiť, že lymfatické uzliny na krku máte v poriadku. Určite to vie posúdiť ORL lekár a takisto aj všeobecný lekár.

Myslím si, že nepotrebujete ďalšie vyšetrenia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková