Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výrastok na mandliach

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na pravej mandli mám biely vyrástok. Je dosť tvrdý a pripomína mi kameň. Vychádza z mandlí. Cítim škriabanie a sucho v krku, som bez teploty a nič ma nebolí.

Čo to môže byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

biele výrastky na mandliach sú tzv. čapy.

Úlohou mandlí je boj s infekciou, pri zneškodnení patogénu mandle zo seba vylučujú zneškodnené vírusy a baktérie v podobe sekrétu. Ak sú mandle oslabené, ale sa opakujú angíny, mandle prestávajú plniť svoju funkciu, v ich vnútri pretrváva zápalová reakcia a znižuje sa schopnosť mandlí vylúčiť zo seba zneškodnené choroboplodné zárodky.

Táto znížená činnosť mandlí sa prejaví tak, že pri zatlačení na mandle z nich vyteká hnis (biely obsah) alebo na mandliach vidno biele čapy (hrčky). Ak sú prítomné čapy a súčasne nie sú prítomné prejavy angíny ako napr. vysoká horúčka, bolesti pri prehĺtaní a zdurené lymfatické uzliny v oblasti krku, znamená to, že sa nejedná o akútnu infekciu.

V tomto prípade sa treba pokúsiť drevenou ústnou lopatkou (v domácom prostredí aj lyžičkou) vytlačiť obsah mandlí a čapy zoškrabnúť. Takto podporíme vyprázdnenie obsahu mandlí. Následne je vhodné dezinfikovať ústnu dutinu dezinfekčným roztokom ako napr. Tantum verde, Garganta, Jox sprej a iné.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková