Vyrástok tesne pod sánkou - čo to môže byť?

Zodpovedané
19. nov 2018

Dobrý deň,

už pár týždňov mám tesne pod sánkou a vyššie k uchu asi 1 cm výrastok. Na dotyk nie je bolestivý. Neviete čo by to mohlo byť?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,
V otázke nie je uvedené, či výrastok nalieha na kosť alebo je mimo nej. Dôležitá je aj pohyblivosť daného útvaru, tvrdosť výrastku. Môže ísť o zdurenú lymfatickú uzlinu, tukovú hrčku (lipóm), ateróm (drobná cysta vytvorená z mazovej žliazky) alebo kostnú cystu. Dôležité je aj sledovanie rastu výrastku, teda jeho zväčšenie. Základom pri diagnostike je klinické vyšetrenie u Vášho lekára, ktorý zhodnotí, či je potrebné realizovať zobrazovacie vyšetrenia ako ultrazvuk, RTG alebo laboratórne vyšetrenie krvi.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková