Výsledky z výteru hrdla a možné antibiotiká

Zodpovedané
27. nov 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojich výsledkov z výteru. Pani doktorka mi povedala, že mi žiadne antibiotiká nezaberú. Hrdlo ma momentálne nebolí. Som často unavená a na alergiu beriem Rupafin.

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,
Do rodu Streptokokov patrí aj mnoho neškodných baktérií, ktoré sú súčasťou fyziologickej mikroflóry, tzv. viridujúce streptokoky (napr. Streptococcus mutans, S. salivarius, S. milleri, S. sanguinis). Typickú angínu zvyčajne spôsobuje Streptococcus pyogenes, ak sú prítomné prejavy angíny, tak sa podávajú pri tomto náleze antibiotiká, ak však nie sú známky angíny u pacienta, a je tento streptokok v hrdle, tak sa antibiotická liečba nepodáva. Staphylococcus aureus patrí tiež medzi bežné baktérie, ktorý je súčasťou bežnej mikroflóry. Preto ak nie sú prítomné ťažkosti pacienta a k dispozícii máme tieto výsledky, nie je nutná antibiotická liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková