Vysoký tep a nízky tlak

Zodpovedané
19. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už roky mám vysoký tep. Väčšinou je to 95. Tlak je a vždy aj bol nižší 100/70 a ešte nižší. Všeobecná lekárka má poslala na kardiológiu. Tam mi urobili EKG, a to bolo v poriadku. Vraj je problém štítna žľaza. Na endokrinológii však doktor vylúčil akýkoľvek problém, bol prekvapený a až nahnevaný,že podľa čoho stanovili túto diagnózu na kardiológii. Pýtal sa, že z akého dôvodu mi nedali Holter.

V čom je teda problém a ktorému lekárovi mám vlastne veriť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

srdcová frekvencia nad 90 úderov za minútu sa považuje za tzv. sínusovú tachykardiu, čiže hovoríme o zrýchlenom pulze.
Pri takomto náleze sa pátra po príčine. Na prvom mieste treba vyšetriť kardiovaskulárny systém, teda kardiologické vyšetrenie. Robí sa EKG vyšetrenie. EKG záznam nám zaznamenáva činnosť srdca iba pár sekúnd. Z jedného záznamu sa nedá objektívne určiť, že srdce ide počas celého dňa rovnako, preto sa zvykne realizovať EKG Holter vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení sa pacientovi na 24 hodín naloží EKG prístroj, ktorý sníma EKG záznam počas celého dňa aj noci. Z takéhoto záznamu sa dajú vyčítať rôzne poruchy rytmu.
Ku kardiologickému vyšetreniu patrí aj echokardiografické vyšetrenie, tzv. echo (sono) srdca, pri ktorom sa merajú jednotlivé oddiely srdca. Ak sú tieto vyšetrenia negatívne, ďalej sa pátra po príčinách zrýchleného pulzu.
Zvýšená činnosť štítnej žľazy sa u pacientov prejaví ako zrýchlený srdcový pulz, búšenie srdca, chudnutie alebo nervová podráždenosť. Na overenie správnej činnosti štítnej žľazy sa vyšetrujú hormóny štítnej žľazy a realizuje sa sonografické vyšetrenie štítnej žľazy, ak ho indikuje endokrinológ.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková