Vysvetlíte mi výsledok z magnetickej rezonancie krčnej chrbtice?

Zodpovedané
10. mar 2021

Dobrý deň,

absolvovala som MR a k neurologičke som objednaná až koncom marca.komentár.

Metodika: T2 TSE sag, T1 TSE sag, T2 TSE fs sag, T2 TseB TRA, , T2 TSE parasag neuroforameny bilat
Zachytený rozsah : v sag. rovine CC prechod-Th3.

Nález:
Vyrovnaná C lordóza.
C4-5: bulging disk bez neurokompresie.
C5-6: osteochondróza Modic II. Mediolaterálna pravostranná hernia IV disku, s výraznými spondylotickými zmenami
spôsobuje kompresiu durálneho vaku tvarovú deformáciu cervikálnej miechy a sekundárnu stenózu SK so šírkou do 6-7
mm. Hernia spolu so spondylotickými zmenami významne zužuje pravý preforaminálny priestor spôsobuje výraznú
foraminostenózu C5-6 vpravo. Unkovertebrálna artróza a spondylotické zmeny vľavo spôsobujú taktiež významnú
foraminostenózu.
C6-7: osteochondróza Modic II. Cirkulárna hernia IV disku komprimuje durálny vak nalieha na ventrálny povrch C
miechy s jej miernou tvarovou deformáciou. Spolu so zmenami pri IV artróze podmieňuje sekundárnu stenózu SK šírky
do 7 mm. Obojstranná významná foraminostenóza vpravo podmienená herniou disku vľavo unkovertebrálnou artrózou a
spondylotickými zmenami.
CC prechod, C-Th prechod a proximálna hrudná miecha po Th3 bez patológie. Bez kompresívnej myelopatie v celom
rozsahu. Deformujúca spondylóza distálnej tretiny C chrbtice. IV artróza sa podieľa na deformácii cervikálneho SK a
stenóze SK.
Záver:
Chondróza a bulging disk C4-5 bez neurokompresie. Osteochondrózy diskov C5-6 C6-7 s herniami diskov a
spondylotickými zmenami s následnou sekundárnou stenózou spinálneho kanála aj s útlakom miechy bez kompresívnej
myelopatie. Významné foraminostenózy C5-6 C6-7 obojstranne vľavo na podklade unkovertebrálnej artrózy a
spondylotických zmien vpravo na podklade herniácie diskov a spondylotických zmien. IV artróza. Deformujúca
spondylóza. Napriamená C lordóza.

O aký problém ide?

Ide o vážnu diagnózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu z pohľadu všeobecného lekára usudzujem, že máte poškodené 2 medzistavcové platničky na krčnej chrbtici tak, že Vám to tlačí na miechu a spôsobuje Vám to následne bolesti.

Takýto nález sa v niektorých prípadoch operuje, avšak k tomuto sa bude musieť vyjadriť neurochirurg a on rozhodne o ďalšom postupe. Zmeny, ktoré tam máte sú dosť výrazne, ide o vyšší stupeň poškodenia krčnej chrbtice.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková